Blog

Čo od vás potrebuje DJ vedieť

 

Čo od vás potrebuje DJ vedieť.

Poďme si zhrnúť pár vecí, ktoré by mal každý DJ vedieť pred svadbou.

 1. Čas, kedy prídete do svadobnej sály. Presný čas príchodu do sály sa nikdy nedá určiť a preto je potrebné, aby bol DJ pripravený a všetky práce mal ukončené minimálne pol hodinku pred predpokladaným príchodom. Neraz sa mi vyplatilo chodiť na akcie skôr.
 2. Miesto konania a prestretý pracovný stôl. Je samozrejmosťou, že miesto, kde sa bude hostina konať, by malo pri príchode mať už prestretý pracovný stôl pre DJa a to so sukňou z troch strán. Pokiaľ nie je k dispozícii sukňa, poprosím obrus až po zem, pretože pod stôl príde kopa káblov a zvyšné kufre. Nie je nič horšie, ako krátky obrus a pohľad na spleť pod stolom. To nie je môj štýl. Nie sme v rokoch 80-tich. (Preto si pre istotu nosím aj dva vlastné pekné nepožuté biele obrusy so sebou.) Niekedy sa stáva, že personál na to pozabudne a stôl začnú chystať, až keď vidia prichádzať DJa. A niekedy ani to nie… Stalo sa mi, že som na obrus čakal 20 minút a nemohol som sa ďalej pohnúť s prípravou. To na pohode pri práci isto nepridá.
 3. Pieseň na príchod. Pozor, nemýľte si to s mladomanželským tancom! Túto skladbu si mladomanželia môžu vybrať, tak ako aj ostatné, ale pokiaľ sa tým nechcú zaoberať, nechajú to na DJa. Ja mám vo zvyku na slovenských svadbách používať slovenské piesne, kde je hlavným motívom láska.
 4. Bude pri prípitku spievanie “živijó”? Niekedy sa “živijó” spieva, niekedy nie. Záleží, aké sú zvyky. Ak si ho svadobná dvojica praje, nie je problém, púšťam. Ak si ho neprajú, akceptujem to. Ale môže nastať aj tretia situácia, kedy hostia spontánne začnú spievať, či to nevesta zo ženíchom chceli alebo nie. Vtedy ho mám ako pohotový DJ vždy pripravený a pri prvých náznakoch púšťam a hostia si to pekne spolu zaspievajú.
 5. Podmazová hudba (hudba cez prestávky a večeru). Ak máte vlastný štýl a chcete počúvať pri večeri hudbu, ktorú máte radi, stačí povedať. Rád sa prispôsobím. Ale väčšinou nechávajú svadobné páry podmazovú hudbu na mňa a robia dobre. Mám rozsiahly archív inštrumentálnych romantických melódií v rôznych klavírnych, saxofónových, gitarových a orchestrálnych úpravách. Takýto pestrý vyber nepôsobí rušivo a vytvára neopakovateľnú atmosféru. Len málo DJov si dáva záležať na výbere hudby pri večeri. Niekto tam pustí Norah Jones alebo Shade od začiatku do kanca a o viac sa nestará. Aj preto pri večeri najradšej jedávam za svojim pracovným stolom alebo v jeho tesnej blízkosti, aby som mohol pružne reagovať a meniť žánre podmazov.
 6. Skladba na prvý tanec. Zábavu otvárajú mladomanželia prvým tancom, na ktorý si vyberú svoju obľúbenú skladbu. Výber nechám na každého z vás. Stále letia valčíky, pekné slaďáky, alebo balady. Existuje ešte jedna kategória a tou je snaha o napodobenie svadobných tancov z youtube. Na začiatku prichádza pár a začnú tancovať slaďáčik. Niekde v polovici sa slaďák zlomí a prichádza niečo divoké. Poprosím vás, dobre si to rozmyslite, či chcete ísť touto cestou. Nie je na tom síce nič zlé, ale ak nie ste obaja výborní tanečníci, väčšinou to končí fiaskom a výsledný efekt sa nedostaví. Extrémnou kategóriou je pár, ktorý si nechá namixovať tri štyri aj päť piesní dohromady a potom z toho vznikne akýsi guláš, navyše ešte suplovaný zlou choreografiou páru. Či už tak alebo onak, pieseň na prvý tanec si vyberajú mladomanželia sami. Pokiaľ by vám bola vybraná pieseň dlhá, poviete mi čas dokedy ju chcete tancovať a ja Vám ju inteligentne stíšim. Nemusíte sa trápiť zo žiadnym strihaním pesničky. Pre absolútnu dokonalosť porosím zaslať link na pieseň, ktorú budete tancovať alebo ešte lepšie samotnú pieseň. Stáva sa, že niektoré skladby majú viac verzií, tak aby nedošlo k nepríjemným prekvapeniam.
 7. Kedy bude mladomanželský tanec. Prvý, čiže mladomanželský tanec zvykne bývať až po tom, ako sa zjedia všetky chody večere. No stávajú sa aj výnimky a prvý tanec môže nasledovať hneď po polievke. Je jedno, pre ktorú variantu sa rozhodnete, ale váš DJ by to mal vedieť, aby nevznikali prekvapenia.
 8. Pieseň na rodičovský tanec. Rodičovský tanec môže byť a nemusí. Je to na vašom uvážení a aj možnostiach. Nie vždy je rodina kompletná alebo to nemusí umožňovať zdravotný stav niektorého z rodičov. Ak sa rozhodnete pre rodičovský tanec, odporúčam pekný slovenský valčík. Je ich dosť dokonca aj od súčasných kapiel, ktoré hrajú ľudovú hudbu. Vyvarujte sa ľudovkám od Senzusu v rodičovskom tanci a v prvých tanečných kolách. Hergotove výkriky sú síce pre niekoho vtipné, avšak veľmi rušivé a pôsobia nedôstojne. Ak neviete, akú skladbu, nechajte to na mňa. Budete spokojní.
 9. Kedy bude krájanie torty? Krájanie torty je veľmi pekná udalosť, na ktorú sa netešia len deti ale aj dospelí. Pochopiteľné. Za sebou mám viac než 500 svadieb a zažil som krájanie torty v každom čase. Aj o druhej v noci. Ak vám pomôže moja rada, nechajte si krájanie torty na čas medzi prvým a tretím tanečným kolom. Vtedy už je večera správne uložená, podáva sa káva a hostia zatiaľ nezačali vo veľkom konzumovať koláče. Torta príde úplne vhod. Celá sa zje a nič neostane nazmar. Ku krájaniu torty patrí aj pár slov. Tie buď povie starejší alebo to urobím ja.
 10. Budú hry, scénky, kvíz alebo iné aktivity? Fantázii sa medze nekladú, avšak tu dvojnásobne platí, všetkého moc škodí. Preto aj veľa programu vás bude zbytočne okrádať o čas a ak sa spoločnosť rada baví tancom, bude im trebárs taká hra ako “Koč” pripadať veľmi zdĺhavá a nudná. Preto všetko s mierou. Nelámte si hlavu nad tým, čo budú robiť vaši hostia, keby náhodou nebola zábava. Ak by nebola zábava, nebavili by ich ani žiadne takéto aktivity. Dajte im čas “pokecať si”, niekedy aj zoznámiť sa. Takže dve, maximálne tri krátke vsuvky sú OK, ale nie polhodinové súťaže a hry. Verte mi, svadobný večer nie je taký dlhý, ako sa zdá. Zrazu bude polnoc a potom už to pôjde veľmi rýchlo. Ani sa nenazdáte a bude ráno.
 11. Bude čepčenie? Čepčenie je starý svadobný zvyk a v poslednom čase je súčasťou skoro každej väčšej svadby. Celé čepčenie spravidla urobí folklórna skupina, ktorá ho ukončí poslednou piesňou a potom nadviaže DJ svojou produkciou.
 12. Bude redový tanec, vykrúcanka, venček? Ak ste sa rozhodli pre tento tanec, upresnite, akú máte konkrétnu požiadavku na hudbu (redových tancov je niekoľko). Je tu aj možnosť, že vám takýto tanec DJ vyskladá od pomalých valčíkov až do úplnej gradácie z rôznych ľudových piesní.
 13. Budú sa vyberať peniaze pri tanci? Nič ma do toho, ale dobre je vedieť, že tanec je “v scenári” 🙂
 14. Bude po polnoci ešte niečo z programu, o čom by som mal vedieť? Stáva sa, že si po polnoci mladomanželia pripravia prekvapenie. Je dobré informovať o tom aj DJa, aby si vedel rozložiť piesne v tanečnom kole.
 15. Akí budú hostia? Pre DJa je neoceniteľnou pomôckou, keď vie, akým ľudom, z akého kraja hrá. Či budú na svadbe len Slováci, alebo sa tam vyskytnú aj Česi, Maďari, Poliaci, Angličania …. Špeciálna kategória sú východniari, ktorí majú svoju ľudovú hudbu a skutočne iný temperament. Dobré je takisto informovať DJa, ak v rodine bola pred svadbou nejaká smutná udalosť a niekto drží smútok. Hral som už svadbu, kde sa polovica rodiny celý večer nezdvihla zo stoličky. Žiaľ, až na konci mi povedali, že držia smútok. Trocha neskoro, no čo už…

Toto sú v skratke všetky podstatné informácie, ktoré by mal DJ objednaný na svadbu vedieť od svadobného páru. Pridal som sem aj pár svojich dobre mienených rád, prameniacich z vlastných skúseností, ktorých sa môžete no nemusíte držať. Úprimne vám prajem, nech sa vaša svadba vydarí a aby ste mali šťastnú ruku pri výbere toho správneho DJa.

S úctivým pozdravom

DJ Steve

Štefan Šlauka

0905662771     stefan.slauka@gmail.com      www.djsteve.sk